جدول نمره منفی برای تخلفات رانندگی پر خطر
نوشته شده توسط amir_soltani@
0 لایک

جدول نمره منفی برای تخلفات رانندگی پر خطر

2 سال پیش 0

در این پست چکیده ای از قوانین رسیدگی به تخلفات رانندگی آورده می شود, هر راننده ای باید به این قوانین آگاه باشد تا منجر به اضافه شدن جریمه او و مشکلات احتمالی بیشتر نشود.

متخلف موظف است ظرف مدت 6 روز از تاریخ مندرج در قبض جریمه یا تاریخ ابلاغ شده در قبض جریمه ای که به اطلاع او می رسد جریمه را به حسابی که از طرف خزانه داری کل تعیین و اعلام می شود پرداخت و رسید دریافت نماید یا مراتب اعتراض خود را ظرف مدت مذکور با ذکر دلایل به اداره اجرائیات راهنمایی و رانندگی تسلیم نماید.

جریمه کسب نمرات منفی

  • چنانچه متخلف دارای 30 نمره منفی باشد گواهینامه او به مدت سه ماه ضبط و در پایان مدت مزبر با پرداخت 400.000 ریال جریمه نقدی به نفع خزانه عمومی تسلیم می شود.
  • پس از اعمال مقررات موضوع بند یک چنانچه در اثر ارتکاب تخلفات جدید 25 نمره منفی به متخلف تعلق گیرد گواهینامه او به مدت شش ماه ضبط و پس از انقضا مدت مزبور و پرداخت 600.000 ریال به نفع خزانه عمومی مسترد می گردد.
  • هرگاه پس از اعمال مقررات بند دو در اثر ارتکال تخلفات جدید 20 نمره منفی به متخلف تعلق گیرد گواهینامه او ابطال می گردد و بعد از یک سال می تواند برابر مقررات و پس از طی دوره آموزشی و پرداخت 1.000,000 ریال به نفع خزانه عمومی گواهینامه جدید اخذ نماید.
جدول نمره منفی برای تخلفات رانندگی پرخطر
عنوان تخلف رانندگی نمره منفی شخصی نمره منفی عمومی و سنگین
هرگونه حرکات نمایشی مانند دور زدن درجا و یا حرکت موتورسیکلت روی یک چرخ 8 10
تجاوز از سرعت مجاز ( بیش از 50 کیلومتر در ساعت) 10 15
سبقت غیر مجاز در راه های دو طرفه 5 10
عبور از چراغ قرمز 5 10
حرکت به طور مارپیچ 3 5
حرکت دنده عقب در آزادراه ها و بزرگراه ها 5 7
رانندگی در حالت مستی و مصرف داروهای روان گردان یا افیونی 10 20
تجاوز از سرعت مجاز (بیش از 30 تا 50 کیلومتر در ساعت) 5 10
عبور از محل ممنوع 4 6
تجاوز به چپ از محور راه 5 9
عبور وسایل نقلیه از پیاده رو 5 7
عدم رعایت حق تقدم عبور 4 6
دور زدن در محل ممنوع 3 5
استفاده از تلفن همراه و وسایل مشابه در سرعت بالای 60 کیلومتر درساعت 3 5
نقص فنی موثر یا نقص در سامانه (سیستم) روشنایی در شب 3 6
عدم رعایت مقررات ایمنی حمل و نقل جاده ای مواد خطرناک 8 8
رانندگی با وسایل نقلیه عمومی بیش از زمان مجاز - 7
عدم رعایت شرایط مندرج در گواهینامه مانند استفاده از عینک , سمعک و ... 3 7
عدم توجه به فرمان ایست یا پرچم مراقبین عبور و مرور محصلین یا پلیس مدرسه 3 5
عدم رعایت مقررات حمل بار 5 8

نکات مهم

  • کسانی که در مدت ضبط گواهینامه مبادرت به رانندگی نمایند به مراجع قضایی معرفی و به مجازات مقرر برای رانندگی بدون گواهینامه محکوم می شوند.
  • رانندگان موظفند هنگام رانندگی گواهینامه, کارت خودرو و بیمه نامه معتبر شخص ثالث و برای خودروهایی که بیش از 4 سال از تولید آنان می گذرد برگه معاینه فنی را به همراه داشته باشند و در صورت مطالبه ماموران راهنمایی و رانندگی آن را ارائه دهند.
  • درصورتی که هیچ یک از مدارک فوق همراه راننده نباشد ماموران می توانند تا زمان ارائه مدرک , خودرو را متوقف نمایند.
  • هرگاه وسیله نقلیه مطابق قانون به توقف گاه اعزام گردد ترخیص آن منوط به پرداخت کلیه جرائم و تسلیم مفاصاحساب و ارائه اصل رسید خودرو یا درستور مقام قضایی می باشد و در صورت ضن قوی در عدم مالکیت , ارائه مدارک مثبته مالکیت ضروری است.
  • تردد تمام یا بعضی از وسایل نقلیه موتوری در ساعات و محدوده هایی از شهر که از سوی راهنمایی و رانندگی و یا محیط زیست و یا شهرداری های مربوطه منطقه ممنوعه پیشنهاد می شود ممنوع است.
  • تعویض قطعات اصلی وسایل نقلیه شامل موتور , شاسی , اتاق و رنگ خودرو بدون مجوز راهنمایی و رانندگی ممنوع است.

بنابر ماده 714 قانون مجازات اسلامی , هرگاه بی احتیاطی یا بی مبالاتی و یا عدم رعایت نظامات دولتی یا عدم مهارت راننده منتهی به قتل غیر عمد شود , مرتکب به 6 ماه تا سه سال حبس و پرداخت دیه در صورت مطالبه اولیای دم محکوم می شود.

در صورت وجود مسدوم در حادثه رانندگی

هرگاه در سانحه مصدوم احتیاج به کمک فوری داشته و راننده با وجود امکان رساندن مصدوم به مراکز درمانی و یا استمداد از مامورین انتظامی از این کار خودداری کند و یا به منظور فرار از تعقیب محل حادثه را ترک و مصدوم را رها کند حسب مورد به بیش از دو سوم حداکثر مجازات مذکور در موارد فوق الاشره محکوم خواهد شد.

تبصره یک :

راننده در صورتی می تواند برای انجام تکالبف مذکور در این ماده وسیله نقلیه را از صحنه حادثه حرکت دهد که برای کمک رسانیدن به مصدوم راه دیگری وجود نداشته باشد.

تبصره دو :

در تمام موارد مذکور هرگاه راننده مصدوم را به نقاطی برای معالجه و استراحت برساند و یا مامورین مربوطه را از واقعه آگاه کند و یا به هر نحو موجبات معالجه و استراحت و تخفیف الام مصدوم را فراهم کند دادگاه مقررات تخفیف را درباره او رعایت خواهد کرد.

پایان

منابع : tinyurl

آخرین مقالات منتشر شده کاربران مشاهده مجله
نظرات کاربران (0 نظر )

نظری ثبت نشده است

تست هوش